KONST / Litografier / Färglitografi 16878339
nr 1687 8339
Endre Nemes
(1909-1985), Sverige
Komposition. Signerad, numrerad 18/260, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 69x48 cm, yttermått inklusive ram: 84x61 cm
Endre Nemes, född 1909 i Pecsvarad, Ungern, död 1985, svensk målare.
måndag 17 mars 2025
kl 19:43:20
Endre Nemes
Läs mer om Endre Nemes